Bu Pratik Yöntem Tüylenmiş Kazakları İlk Günkü Haline Dönüştürüyor!

Türkiye’de yaşanan enflasyonun derinden etkilediği sektörlerin başında gelen giyim, birçok vatandaşı mevsimlik alışverişlerden alıkoymuş durumda.

Az giyilmesine rağmen, tüylendiği gerekçesiyle yıllar önce raflara kaldırılan kazakları mağazadan alınan ilk günkü hallerine dönüştürmekse oldukça basit.

Siz de çok sevdiğiniz kazağınızı uzun süre kullandığınız için yıprattıysanız ya da birkaç kez giymenize rağmen kazağınızın tüylenmesi nedeniyle onu dolaplara kilitlediyseniz, bu basit adımları atarak adeta yeni bir kıyafet almış gibi hissedebilirsiniz. Kazaklarınızın ömrünü kısaltan, sizleri çoğu zaman kazak giymekten alıkoyan tüylenme sorununun çözümü düşündüğünüz kadar zor değil. Kazak neden tüylenir? Tüylenen kazak nasıl temizlenir? İşte çözüm ve öneriler…

Kazaklar Neden Tüylenir?

Kazaklar, yünlü kumaşlar sürtünme ve aşınma sonucu tüylenir. Özellikle temas edilen koltuk altı, boyun gibi kısımlarda daha çok tüylenme görülür. Üstelik tüylenme, tiftiklenme veya topaklanma olarak anılan problem yalnızca yünlülerde de görülmez. Pamuklular, polyester kumaşlar, naylon dokumalar da aynı problemi yaşayabilir. Tüylenmeyen kumaş arayanlardansanız, saf keten ve ipekleri tercih edebilirsiniz. Kurutma makinesinde sürtünme fazla olduğu için çamaşırların tüylenme ihtimali artar. Bu tarz hassas çamaşırlarınızı asarak kurutmanız, tüylenme olasılığını azaltacaktır.

Kazakların Tüylenmemesi için Ne Yapılmalı?

Tüylenme sorunu henüz oluşmadan önlemek için tüyolarımız var! Deterjan seçerken tercihinizi sıvı ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Böylelikle yıkama esnasında sürtünmeyi en aza indirmiş olursunuz. Hassas deterjanlar tüylenme sorunu olan kıyafetleri rahatlıkla temizlemenize yardım eder. İşte giysilerin ve kazakların tüylenmemesi için uygulayabileceğiniz yöntemler:

Giysileri ters çevirerek yıkamak etkili bir çözümdür. Böylece yıkamanın neden olduğu tüylenme daha çok iç yüzeyde kalır.

Tüylenmeye meyilli kıyafetlerinizi kumaşlara göre ayrım yaparak yıkamalısınız. Örneğin; havlu kumaşları polyesterden ayırarak yıkamalısınız. Hassas kumaşlarla denim gibi sert kumaşların da bir arada olmaması önemlidir.

Çamaşır makinesini tıka basa doldurmamalısınız.

Kıyafetleri etiketindeki talimata göre yıkamaya özen gösterin. Makinenin programını ve devir sayısını kumaşa özel olarak seçmeyi de ihmal etmeyin.

Çamaşır yıkama esnasında yumuşatıcı kullanmak sürtünmeyi en aza indirir.

Hassas çamaşırları elde yıkamak tüylenme riskini azaltacaktır.

Çamaşırlarınızı tüylenmemesi için düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.


Tüylenen Kazaklar Nasıl Temizlenir?

Peki artık önlem almak için çok geçse ve kıyafetleriniz tüylenmişse nasıl temizlenir? İşte uygulayabileceğiniz yöntemler:

TÜYLENEN KAZAKLARIN TEMİZLİĞİ NASIL OLUR?

Kazakların pütürlü görünmesine neden olan tüylenme sorunundan kurtulmak için tercih edilen yöntemlerden biri de jilettir. Keskin bir jiletin kazak üzerindeki tüylenmiş yerde gezdirilerek tüylerin bir temizlenmesi kolayca sağlanır. Bu yöntemi uygularken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Kazak tüylerini temizleyim derken, kazağın kesilmesi işten bile değildir. Eğer profesyonel bir tüy toplama makinesi yerine jilet kullanacaksanız elinizi kesmemeye ve kıyafeti zedelememeye özen göstermelisiniz.

Kolay ve pratik kazak tüyü temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise, koli bandını kazağın üzerinde gezdirme işlemidir. Kuvvetli yapışkana sahip olan koli bandının kazağın üzerinde hafifçe gezdirilmesi tüylerin tamamen temizlenmesini sağlayacaktır.

Zahmetsiz ve en etkili kazak tüyü temizleme yöntemi olarak, bu amaç için üretilmiş olan aletlerden edinmek olacaktır. Avuç içi büyüklüğündeki alet sayesinde kazakların tüylenmesi kısa sürede yok olacaktır.

Kıyafet tüyü toplayıcı aletiniz veya jiletiniz yoksa bigudileriniz de bu konuda iş görebilir. Hafif yapışan dokuda olan bigudileri kazak üzerinde gezdirdiğinizde tüylerin toplandığını göreceksiniz.

Köpek ve kedi tüylerini toplamak için kullanılan rulolar veya bantlar da küçük tüyleri toplamaya yardımcı olabilir.Evcil hayvanların tüylerini toplamak için kullanılan tüy toplama ruloları ile yünlü kıyafetlerde tüylenme probleminin üstesinden gelebilirsiniz. Tüylenen kıyafetinizi düz bir zemin üzerine serin ve tüy toplama için yapışkanlı yüzeye sahip tüy toplama rulosunu giysi boyunca yukarı ve aşağıya doğru yuvarlayın. Rulonun üzeri tüylerle dolduğunda üstte yer alan yaprağı soyun ve yeni yüzeyle işleme devam edin. Tüylerin tamamını topladığınızdan emin olduktan sonra işlemi bitirebilirsiniz.

Tüylenen Kazak Kalitesiz midir?

Kazaklarda oluşan tüylenme sorunu bir kalitesizlik göstergesi değildir. Çok kaliteli yünler, kumaşlar da tüylenebilir. Ancak kalitesiz deterjan ve yumuşatıcı kullanmak tüylenme sorununun en büyük nedenlerinden biridir. Deterjan seçerken kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz.

Tiftikli Kazak Nasıl Kurutulur?

Tiftikli denen yoğun tüylü kazakları kuruturken askı kullanabilirsiniz. Dolap içlerinde kullanılan askılara asarak kuruttuğunuz kazaklar, daha uzun süre tüylenmeden size eşlik edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx