En Çok Kelime Hangi Dilde Var? Hangi Dildeki Kelimeler Günlük Hayatta Aktif Olarak Kullanılıyor?

En aktif olarak konuşulan kelimelere sahip dilin İngilizce olduğu varsayılmaktadır. Oxford İngilizce Sözlüğü 615.100 kelime içerir. Kelime dağarcığı yaklaşık 5.400 yeni İngilizce kelimeyle sürekli olarak büyüyor.

İngilizce kelimelerin çok olmasının nedeni, bunların dünya çapında ve mümkün olan tüm faaliyet alanlarındaki dağılımlarıdır. Ayrıca, Fransızca’dan farklı olarak İngilizce, diğer dillerden sözcükler almayı sever, dolayısıyla aynı şey için birden fazla ifade bulunur.

Arapça on iki milyon kelimeyle çok geniş bir kelime hazinesine sahip bir dildir. Ancak bunların sadece yüzde 10’u aktif olarak kullanılıyor.

17,4 milyon kelimeden oluşan Almanca da hafife alınmamalı ve özellikle İngilizce’den alınan terimler veya yeni kelime kombinasyonları sayesinde sürekli olarak büyümektedir.

Ancak tüm dillerde, çoğu konuşmacı sözcük dağarcığının yalnızca bir kısmına hakimdir. Ortalama olarak, anadili konuşanların yaklaşık 14.000 kelimesi vardır. Bazı sözlü insanların 50 ila 70 bin kelimelik aktif bir kelime dağarcığı vardır.

Dünyanın en geveze dili olan İngilizce’de, paradoksal olarak en küçük sözcüklerle bile iyi iletişim kurabilirsiniz. Burada 400 civarında kelime ve 40 fiil yeterli.

Çin Mandarin alfabesi kısmen tamamen sembollerden oluştuğu için öğrenilmesi en zor olanıdır. Aynı sese sahip karakterleri ayırt etmek için telaffuz sırasında dört farklı ton olmasına rağmen, anadili ortalama olarak 8.000 sembol biliyor. Dili öğrenen ve eline gazete alan herkesin bilinen en az 3.000 sembole ihtiyacı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx