İran’da Kasım Süleymani’nin mezarı yakınlarında peş peşe patlamalar: En az 20 ölü

Suikastının dördüncü yıldönümünde, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin mezarı yakınlarında iki patlama meydana geldi. İran devlet televizyonu, patlamalar sonucu en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Patlamalar sırasında, Süleymani için bir anma töreni düzenleniyordu. Süleymani, 3 Ocak 2020’de ABD’nin düzenlediği saldırı ile öldürülmüştü.

KONVOYU HEDEF ALINMIŞTI

Dönemin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin daveti üzerine Bağdat’a giden Süleymani’nin konvoyu, 3 Ocak 2020’de sabaha karşı ABD ordusuna ait silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle hedef alındı. Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklı ile toplamda 10 kişi hayatını kaybetti. Trump, ‘binlerce ABD askerinin ölümünden sorumlu olduğunu’ savunduğu Süleymani’yi öldürme emrini kendisinin verdiğini açıklarken saldırı, İran’da ‘intikam’ çağrılarıyla karşılık bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx