Olağanüstü bir başarı: Japonya Havayolları uçağındaki 379 kişi alev topuna dönen uçaktan nasıl çıkabildi? Kaza nasıl gerçekleşti?

Japonya’nın Sapporo kentindeki New Chitose Havalimanı’ndan kalkan Japonya Havayollarına ait Airbus A350 tipi yolcu uçağı dün Tokyo Haneda Havalimanı’na indikten sonra pistte bir sahil güvenlik uçağı ile çarpıştı.

Yolcu uçağı kısa süre içinde alevler içinde kalırken Japonya Havayolları uçaktaki 379 yolcu ve mürettebatın tamamının tahliye edildiğini açıkladı. Kısa bir süre sonra sahil güvenlik uçağındaki 6 mürettebattan 5’inin öldüğü açıklandı.

Çift motorlu uçağın tahliyesi ‘olağanüstü bir başarı’ olarak övüldü. Peki uçaktakiler neler yaşadı? Kaza nasıl gerçekleşti?

ÖNCE ÇARPIŞMA ŞOKU ARDINDAN SICAKLIK VE DUMAN…

516 sayılı uçuşun yolcuları, Tokyo’ya iniş sırasında önce çarpışmanın şokunu yaşadı. Ardından da kabini kaplayan sıcaklık ve dumanın paniği başladı. Hayatlarının pamuk ipliğine bağlı olduğunu bilen yüzlerce kişi hayatta kalma içgüdüsüyle acil çıkışlara yöneldi.

Uzmanlara göre eksiksiz bir tahliye operasyonu ile birleşen teknoloji, alev topuna dönen uçaktan herkesin kurtulabilmesini sağladı.

KİLİT NOKTALAR: PANİK YOK, KİMSE BAGAJLARINI ALMAYA ÇALIŞMADI

Olayın hemen sonrası çekilen görüntülerde kaçış kaydırağı kullanılarak yapılan tahliye operasyonu sırasında bir panik dikkat çekmiyor. Bununla birlikte, hiç kimsenin kabin bagajını yanına almaya çalışmadığı da fark ediliyor. Bu durum, böyle tahliyelerde, şişe ağzı denilen tıkanmaya neden olabiliyor.

BBC’ye konuşan havacılık uzmanı Alex Macheras, kazadan sonraki hayati önemdeki birkaç dakikada mürettebatın ders niteliğinde bir tahliyeyi hayata geçirdiğini söylüyor.

Yangının, ilk 90 saniyede “belli bir alanda sınırlı kalması” da herkesin tahliyesi için bir zaman aralığı sağladı.

https://twitter.com/kaahifjutt10/status/1742349664861450700

YOLCULAR YAŞADIĞI DEHŞETİ ANLATTI

İsveçli 17 yaşındaki yolcu Anton Deibe, Airbus A350’nın pistte birden durmasından sonraki anlarda kaos yaşandığını anlattı.İsveçli Aftonbladet gazetesine konuşan Deibe “Tüm kabin dakikalar içinde dumanla doldu. Kabindeki duman cehennem gibiydi. Kendimizi yere attık. Daha sonra acil çıkıp kapıları açıldı ve oralara dogru koştuk. Nereye gittiğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Kaos yaşandı ” dedi.

59 yaşındaki yolcu Satoşi Yamake de ilk çarpışmada uçağın yana yattığını hissettiğini ve bir çarpışma olduğunu belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yolcu da “uçak inerken bir şeye çarpmış gibi hissettik. Pencerenin dışında bir kıvılcım gördük ve kabin dumanla doldu” dedi.

Bir başka yolcuysa, sadece bir acil çıkış kapısı açık olduğu için çıkışın zor olduğunu anlattı. Yolcu “Bir duyuru yapıldı ve arka ve öndeki kapıların açılamadığı söylendi. Dolayısıyla herkes önden çıktı” dedi.

HERKES 5 DAKİKA İÇİNDE DIŞARI ÇIKARILDI

Havacılık uzmanı Macheras ise, mürettebatın alevlerin hareketini iyi değerlendirdiğini ve tüm acil çıkışları açmamış olmalarının önemli olduğunun da altını çiziyor. Airbus’ın A350 tipi uçağı, kompozit karbon fiber malzemeyle yapılan ilk ticari jetlerden biri. Uçağın ilk çarpışma ve sonrasındaki yangına karşı iyi dayandığı görülüyor.

Uçakta bulunan Yamake soyadlı bir yolcu, tüm kaosa karşın herkesin beş dakika içinde dışarı çıkarıldığını anlattı.28 yaşındaki yolcu Tsubasa Sawada ise “Sadece mucize olduğunu söyleyebilirim, hepimiz ölebilirdik” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx