TikTok’ta gördü denedi, bu hale geldi

Sosyal medya platformlarındaki iddialar, öneriler pek çok kullanıcı için cazip olsa da her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir.

Gana’da yaşayan Regina Quaye de TikTok’ta gördüğü bir güzellik önerisine karşı kayıtsız kalamadı. 24 yaşındaki genç kadın, kasım ayında bir kendin yap ‘dermaplaning’i denedi.

Dermaplaning, kimyasal ürünler kullanmadan cildin ölü derilerinin temizlenmesini sağlayan ve bunu yaparken de yüzdeki ayva tüylerini gideren bir uygulama. Uygulamada, bir uzman keskin cerrahi bir bıçaklarla ölü hücreleri tıraşlar.

Quaye ise platformdaki öneriyi bir uzmanla değil kendi kendine uyguladı ve yüzündeki tüylerden kurtulmaya çalıştıktan üç gün sonra yüzünde ağrılı ve büyük sivilcelerin çıktığını gördü.

37 bin takipçisi bulunan Quaye, önlem olarak hastaneye gitmeye karar verdi. Doktorlar cildini sakinleştirmesi için hidrokortizonlu krem ​​verdiler ve sonunda cildi normale döndü.

Deneyimini TikTok’ta paylaşan Quaye, “Denedim ve patlak verdi” dedi. Ve takipçilerinden de cildini düzeltmek için öneriler istedi.

Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe ve Kleopatra gibi ünlü güzellerin rutinlerinin bir parçası olarak yüzlerini tıraş ettikleri belirtilse de cilt uzmanları, yüzdeki ince tüylerin normal olduğunu, bıçaklama olarak da adlandırılan dermaplaning’in yalnızca bir profesyonel tarafından yapılması gerektiğini söylüyor.

Ve bazı durumlarda dermatologlar, tüylerin daha kötü bir şekilde uzayabileceğini ve hafif sayılabilecek yüz tüylerinin daha kalın çıkabileceğini belirtiyor.

Dermaplaning, her cilt tipi için uygun olmadığı gibi bir uzman tarafından yapılması önerilir.

Ayrıca steril olmayan jiletlerden kaynaklanan enfeksiyon ve cildin fiziksel yaralanması da uygulamanın riskleri arasında.

Danışman dermatolog Dr Mary Sommerlad şunları söyledi: “Son yıllarda evde dermaplaning’in popülaritesi arttı. Sosyal medya genellikle olumlu sonuçlar gösterse de bir dermatolog olarak evde yapılan işlemler konusunda çok dikkatli olunması gerekir. Dermaplaning, akne veya egzama gibi iltihaplı cilt rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir