Trafik Cezası, Pasaport, Telefon Harçlarının Zam Oranı Belli Oldu: Yeniden Değerleme Oranı Açıklandı

Vergi, harç, cezalar gibi ödemeleri kapsayan, yaygın olarak yurt dışında getirilen telefon harcı, trafik cezası ya da pasaport ücretlerine yapılan zamlar açısından görülen yeniden değerleme oranı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, yüzde 58,46 olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Tebliğde, yeniden değerleme oranı, ekim ayı dahil bir önceki yılın aynı dönemine göre TÜİK’in açıkladığı yurt içi üretici fiyat endeksindeki ortalama fiyat artış oranı olarak, bu oranın Bakanlıkça Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Böylelikle vergi, harç, cezaların ücretlerinde kullanılan yeniden değerleme oranı, yüzde 58,46 olarak tespit edildi.

Vergi, harç ve ceza tutarları her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılırken, bazılarında, belli oranlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın indirim ya da artırım yetkisi bulunuyor.

Ayrıca TCMB’nin bankalarla ortak para transferi sistemi FAST ve EFT’lerde hafta içi saat 16:00 sonrasında ve hafta sonunda yapılan işlemlerde bulunan yüzde 50 fazlasına kadar azami ücret uygulaması kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx