Kolombiya’nın eski dışişleri bakanına BM Kıbrıs özel temsilciliği görevi

LEFKOŞA – Kolombiya’nın eski dışişleri bakanı María Ángela Holguín Cuéllar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi olarak atandı. Deneyimli diplomatı önümüzdeki aylarda Kıbrıs’ta zorlu bir süreç bekliyor.

Daha önce BM Daimi Temsilciliği görevinde de bulunmuş olan Cuéllar, Latin Amerika’nın diplomatik düzleminde adından söz ettiren deneyimli bir diplomat. Cuéllar, 2017’den bu yana çıkmazda olan Kıbrıs meselesinde ‘zemin yoklamak’ üzere yeni yılda adada olacak.

İKİ TARAFTAN ONAY

Cuéllar’ın Kıbrıs’a atanmasına Kıbrıs Cumhuriyeti’nden ve KKTC’den onay verildi. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis önceki günlerde yaptığı açıklamada, Cuéllar’ın yeni görevine hükümeti tarafından onay verildiğini açıkladı. Kıbrıs Rum tarafı, BM’de Kıbrıs’ı temsil eden tek otorite olarak yer alıyor.

Cuéllar’ın yeni görevine bir onay da Kıbrıs Türk tarafından geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in önerdiği adayı onayladığını duyurdu.

SÜRE MUAMMASI: KUZEY KIBRIS ‘6 AY’DA ISRARCI

Kıbrıs Türk tarafı, Cuéllar’ın geçici süreliğine Kıbrıs’ta görev yapacağında ısrarcı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Cuéllar’ın 6 ayı geçmeyecek bir süre için atanacağını belirtiyor. Buna göre, diplomatın Kıbrıs’taki tek görevi resmi bir müzakere sürecine geçilebilmesi için iki taraf arasında ortak bir zemin olup olmadığını araştırmak olacak.

Kıbrıs Cumhuriyeti kaynakları ise meseleye farklı yaklaşıyor. Onlar Cuéllar’ın görevi ile ilgili nihaî bir tarihin belirlenmediğini vurguluyor. Kaynaklara göre, diplomat adada çözüm çabaları gerektirdiği sürece görev alacak.

Ayrıca, Kıbrıs Rum tarafı Cuéllar’ın görev tanımlamasının resmî müzakere sürecini başlatmak için arabuluculuk yapmak olduğu görüşünü de öne çıkarıyor.

BM: DİKKATLERİN YENİDEN BARIŞ SÜRECİNE ÇEVRİLECEĞİNE İNANIYORUZ

Cuéllar’ın atanmasıyla ilgili BM geçtiğimiz saatlerde yeni bir açıklamada bulundu.

Kıbrıs’taki BM İyi Niyet Misyonu Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palace Otel’de yıl sonu resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona Kıbrıslı iki lider ile BM yetkilileri ve diplomatlar katıldı.

BM Genel Sekreteri’nin mevcut Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart, resepsiyonda yaptığı konuşmada, iki taraf arasındaki farklılıklara rağmen her iki toplum liderini bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki liderin bir aday üzerinde mutabık kalmasının sevindirici olduğunu ve Guterres’in yakında bunu bir açıklamayla duyuracağını ifade eden Stewart, Cuéllar’ın Kıbrıs’a atanışının dikkatleri yeniden barış sürecine çevireceği yönündeki inancını da dile getirdi. Stewart, BM’nin de iki tarafla iş birliği içinde havayı olumluya çevirmek ve yeni gelecek temsilciyi de desteklemek için elinden gelen gayreti göstereceğini belirtti.

MARIA ANGELA HOLGUIN CUELLAR KİMDİR?

María Ángela Holguín Cuéllar, 13 Kasım 1963 tarihinde doğdu. 2010-2018 yılları arasında Kolombiya Dışişleri Bakanı olarak görev yapmış Kolombiyalı bir siyasetçi ve diplomat olan Holguín Cuéllar, ayrıca Kolombiya’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki 25’inci Daimi Temsilcisi ve Kolombiya’nın Venezuela Büyükelçisi olarak görev yaptı.

Kolombiya ve Fransa’da yüksek öğrenim gören Cuéllar, Buenos Aires’te Kolombiya’nın CAF – Latin Amerika ve Karayipler Kalkınma Bankası Temsilcisiyken, dönemin devlet başkanı seçilen Juan Manuel Santos Calderón tarafından Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı görevi öncesinde Cuéllar, Kolombiya’nın BM nezdindeki 25’inci Daimi Temsilcisi ve Kolombiya’nın Venezuela Büyükelçisi görevlerini üstlendi. Venezuela’da görev yaptığı dönem Kolombiya-Venezuela ilişkilerinin gerildiği bir sürece denk geldi.

Cuéllar Dışişleri Bakanlığı görevi süresince ülkesinin Venezuela ve Avrupa ülkeleri ile olan ilişkilerinin geliştirilmesine öncülük etti. Yerel başına göre, Cuéllar ayrıca FARC gerillaları ile varılan barış anlaşmasının hayata geçirilmesinde önemli rol üstlendi. Cuéllar’ın bu diplomatik başarıları BM tarafından Kıbrıs’a atanmasının yolunu açmış oldu.

‘İMKANSIZ GÖREV’

Cuéllar’ın Kıbrıs’taki yeni görevi ile ilgili olarak Lefkoşa’nın her iki yakasındaki uzman isimler ‘imkânsız görev’ tanımlaması üzerinde hemfikir. Cuéllar, 2017 yılından bu yana çıkmazda olan Kıbrıs müzakerelerine canlılık kazandırmak umuduyla adaya geliyor.

2017’den sonra Kıbrıs Türk tarafının tek taraflı olarak çözüm zeminini tartışmaya açması ve iki devletli çözüm talebinde bulunmasıyla adada gerginleşen atmosfer, son dönemde Yeşil Hat’ta yaşanan gerilimlerle birlikte biraz daha tırmandı. Bu şartlar altında Cuéllar’ı Kıbrıs’ta oldukça zor bir süreç bekliyor. Deneyimli diplomat, çok kısa bir zaman zarfı içinde olumsuz şartlar altında Kıbrıs’ta barış sürecini zorlamayı deneyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir